• ФДУ

Суддівство. Що воно таке і з чим його їдять?

Сьогодні ми вирішили задати декілька запитань людям, які на виголошуванні вердиктів «собаку з'їли». Завжди ж цікаво дізнатись про закулісся. Сподіваємось відповіді наших дебатерів стануть для вас цікавими і ви зможете дізнатись щось нове як про суддівство в загальному, так і про окремих суддів: їхній шлях до успіху, віддношення до своєї роботи.


1.Що для вас суддівство? Розкажіть про свій шлях розвитку в цьому аспекті.

Таня Базилевич

«Суддівство - це:

  • тренування навичок порівняння і стратегічного бачення дебатів;

  • інструмент покращення дебатних скілів людей, яких суджу;

  • вміння брати на себе відповідальність за власне рішення.

Я почала судити у клубі 2077. Перші суддівства були жахливими : катастрофічно не вистачало часу на пошук критеріїв, було дуже соромно перед командами за погані фідбеки.

Моє сприйняття суддівства змінилося, коли я повінгувала на "Коломия Єднає" (через те, що мій тіммейт злився, я не могла грати, але поїхати на цей турнір дуже хотілося). Мені випала нагода посудити верхні руми з чудовими суддями, що вмотивувало далі розвиватися у суддівстві і показало, що не така це вже й марудна справа. Останні півроку суджу раунди у онлайн-клубах. Спочатку вінгувала, а зараз вже запрошують бути чейром.»

Єгор Колдов

«Суддівство для мене, це перш за все відповідальність. Адже, ухвалюючи рішення, ти фактично вирішуєш долю гравців на турнірі. Особливо це відчутно на останніх раундах, де шанс потрапити до півфіналу є у всіх команд. Напевно, тому багато молодих суддів бояться надалі брати участь у турнірах у якості судді, бо разом з відповідальністю на тебе покладається і реакція гравців на це рішення. І будемо чесними, така реакція не завжди є спокійною (проте це право гравців, врешті-решт).

Мій шлях у якості судді почався з моменту, коли ми з тіммейтом вирішили не грати разом у команді, альтернатив у мене не було, тому тимчасово я вирішив, що буду судити. «Тимчасовість» затягнулася на довгі три роки, проте, за ці роки, я зміг отримати результати, визнання серед дебатної спільноти, тому я не жалію про таке рішення. Навпаки, зараз, я вважаю, що ця ситуація стала поштовхом і мотивацією розвиватися у якості судді. Тому порада для тих, хто хоче побачити себе як суддю: потрібно не боятися, а діяти, адже, якщо ти не спробуєш, ти не зрозумієш, що це таке «суддівство».»

Антон Євтушок

«Суддівство для мене - це в першу чергу можливість приносити користь спільноті та брати участь в її розвитку. Я вперше судив в 2015, на першій "Волинській Толоці ", мене тоді запросив Мишко Ткач, потім був Підйом, а восени 2015-го я пройшов атестацію на першій сесії в Дніпрі і отримав сертифікат судді, на той момент я зіграв тільки на 2 ВДТ.

Я частіше судив на лігах і тому до сезону 2018-2019 навіть не входив до рейтингів суддів, бо просто за сезон судив в основному тільки по 2 ВДТ, а останні два сезони - суттєво більше, якщо не помиляюсь, то в сезоні 2019-2020 відсудив взагалі найбільше ВДТ з усіх суддів Федерації.»


2. Як проявляється взаємодія вінга і чейра? Опишіть свої почуття при спільному суддівстві. Що можна би було покращити в цій системі?

Таня Базилевич

«Взаємодія полягає у тому, що чейр вказує на проблеми у логіці вінга і пояснює, у чому вінг неправий / як можна було б заповнити прогалини у його логіці. Коли я вінг - нервуюся, бо мало часу на ухвалення рішення. З іншого боку, вінгуючи з крутими суддями у топ-румах, відчуваю гордість і захват. Коли у мене є вінг, почуваюся досвідченою і мудрою. Чеїрам хотіла б порадити давати вінгу хвилин десять на «подумати» ( навіть якщо вам здається, що рішення очевидне) і пояснювати, у чому він неправий і чому. А вінгам : висловлюватися чітко і лаконічно, щоб чеїр не нервувався через затримку таймінгу.»

Єгор Колдов

«Робота в колегії суддів це завжди виклик, адже ваші проміжні результати не завжди збігаються, тому тобі потрібно зібрати весь арсенал переконливих аргументів, чому та чи інша команда вище/нижче за результатами. І головне, при аргументованій позиції іншого судді, бути поміркованим, і погоджуватися з ним. З боковими суддями у мене ніколи не виникало проблем (може це я щасливий), тому суддівство з ними це додатковий досвід. І повірте, у них є чому повчитися. Стосовно самої системи чейр-вінг, є проблема таймінгу і структурованості обговорення. На жаль, є не поодинокі випадки затягування часу, порушення структури обговорення, перетворення обговорення з конструктивного в деструктивне.»

Антон Євтушок

«Взаємодія вінга і чейра для мене не дуже часте явище, хоч ми і пробуємо залучати більше бокових на турніри. Вона завжди грунтується на бажанні максимально дати змогу проявити себе вінгу + дійти до однакового і правильного розуміння гри.

Я думаю для покращення цієї системи адекватних порад дати складно, надто вже рідко вона використовується, тому системних рішень зараз приймати не варто. Можливо з часом.»

3. Якими методами ви розвиваєте свої навички в аспекті суддівства?

Таня Базилевич

«1. Суджу в онлайн-клубах, аналізую фідбеки гравців. Коли фідбек обгрунтований, це дуже допомагає у розумінні того, чи зрозуміло я пояснюю своє рішення, чи не пропускаю якихось важливих аспектів.

2. Якось знайшла запис хорошої гри і для себе її посудила. Цей спосіб вважаю ефективнішим і цікавішим за перший, адже у топових румах у судді більше релевантного і доведеного матеріалу, який можна порівнювати, а у вас більше часу подумати . Звісно, правильність своєї логіки бажано перевірити. Це можна зробити так :

  • На каналі Astana Debate Union є записи онлайн-раундів з суддівським фідбеком - посудіть раунд, потім порівняйте свою логіку з логікою чейра.

  • Домовтеся з хорошим суддею, щоб він дав запис раунду, а потім обговорив з вами місця.»

Єгор Колдов

«Для мене це перш за все досвід, адже, коли ти судиш турнір за турніром, ти вдосконалюєшся, краще розумієш сенс того, що відбувається. Ну і звичайно персональне суддівство раундів, які є у вільному доступі. Передивляючись їх, записуючи фідбек, прослуховуючи його, тобі краще зрозуміти моменти не точності, не послідовності тощо. Дуже ціную своїх друзів-дебатерів, які готові жертвувати своїм часом, аби слухати мої фіди, давати коментарі, рекомендації і об’єктивну оцінку.»


Антон Євтушок

«Просто стараюсь судити більше. Дуже багато працюю над підборами тем на турніри та ліги, де є в ГС-колегіях, по суті маю певний постійно оновлюваний список. Стараюсь судити принаймні 2-3 раунди щотижня(коли турніри - то відповідно 7-10 раундів).»

Cподіваємося, що історії наших дебатерів переконають вас в тому, що суддівство не для «обраних». І якщо тренувати свої скіли і розвиватись, то кожен може потрапити до списку найавторитетніших суддів.


Просмотров: 62Комментариев: 0